Cam Seçiminin Isı Yalıtımına Etkisi

binalarda cam seçimi ile ilgili yeni yazımı okuyun:

Binalarda Cam Seçimi

Çift cam olarak bildiğimiz ısı yalıtımlı camların (3 cam da olabiliyor) düz camlara göre daha iyi yalıtım sağladığını herkes bilir. Ben sıradan bir son kullanıcı için dahi bilinmesi elzem olan bir konuyu anlatacağım. Pencerelerinizi değiştirmek istediğinizde, yeni bir ev alırken yada yakıt masraflarınızı nasıl düşüreceğinizi düşünme aşamasındaysanız bu yazıyı okumanızda fayda olacaktır.

Çift cam demeye alıştığımız camların genel adı aslında "ısı yalıtımlı cam" dır. Türkiye'nin en büyük cam üreticisi olan Trakya Cam, bu camları Isıcam olarak adlandırdığı için adı Isıcam kalmıştır. Biz bir camın çift camlı olduğunu gördüğümüzde ısıcam olduğunu anlarız ve genellikle fazlasını da bilmeyiz. Oysa 2 ısıcam arasındaki yalıtım farkı bir düz cam ile kötü bir ısıcam arasındaki yalıtım farkından daha fazla olabiliyor. Dolayısıyla biraz daha detay bilmemiz gerekmekte. Son kullanıcı olarak bunları bilmediğimizde müteahitler ve uygulayıcılar da biraz daha pahalı olan bu camları tercih etmeye meyil etmeyeceklerdir.

Isıcam Klasik bildiğimiz sıradan ısı yalıtım camlarıdır.

Isıcam Sinerji, Isıcam Klasik'e göre ısı kaybını %50 azaltır. Sadece %5 (doğrama+cam toplam fiyata göre) daha fazla ödeyerek camınızın sinerji özellikli olmasını isteyebilirsiniz.

Isıcam Konfor ise Isıcam Klasik'e göre ısı kaybını %50 azaltırken güneş ısısı girişini de %40 azaltır. Sadece %10 (doğrama+cam toplam fiyata göre) daha fazla ödeyerek camınızın konfor özellikli olmasını isteyebilirsiniz. Konfor camlar kışın soğuk olduğu kadar yazın da çok güneş ışığı gören sıcak yerlerde tavsiye edilir. Güneş ışınlarının azaltılması evin serin kalmasını sağladığı gibi mobilyalarınızın solmasını geciktirir ve gözü rahatsız etmeyerek daha konforlu bir iç mekan sağlar.

Düzcam yani tek cam ısı yalıtımı açısından çok kötü değerlere sahiptir (k= 5.8 W/m2K.)
Isıcam kullandığınızda ısı yalıtım değeri 2 kat daha iyi olmaktadır. (k< 2.9 W/m2K.)
k değeri ne kadar düşük olursa ısı kaybınız o kadar az olur. Gördüğünüz üzere k değeri tek camda 5.8 iken Isıcam'da en kötü 2.9 değerinde oluyor. Şimdi lütfen trakya cam'ın aşağıdaki tablosunu inceleyiniz. Bu tabloda Isıcam Sinerji yada Isıcam Konfor kullanıldığında (k= 1.1 W/m2K.) değerine ulaşılabildiğini göreceğiz. Buradan şu sonuç çıkıyor; Isıcam Klasik ile tek cam arasında yalıtım açısından ne kadar büyük bir fark varsa Isıcam Klasik ile Isıcam Sinerji arasında da bu kadar fark vardır. Dolayısı ile ev alırken yada yeni pencere yaptırırken sadece Isıcam olmasını değil Isıcam Sinerji yada Isıcam Konfor olmasına dikkat etmeliyiz camlarımızın. Ödediğimiz ufak fiyat farklarına mutlaka değecektir. Şimdi lütfen alttaki tabloda bu değerleri kendiniz görünüz. Unutmayın tekcamda yalıtım değeri 5.8 W/m2K idi.

http://www.trakyacam.com.tr/Mimari_Camlar/tr/pdf/performans_tablolari/isicam_performans.pdf

Isıcam Sinerji ve Konfor kullanılmasının tek iyi yanı ısı yalıtım değerlerinin daha iyi olması değildir.

Isıcam Sinerji ile;


  • Kışın sıcağı içeride tutarak, ısı kayıplarını, tek cama göre %77, Isıcam Klasik®'e göre %50 azaltır, yakıt giderlerinden tasarruf sağlar.
  • Pencere önlerinin önlerinin kışın soğuk olmasını önler.
  • Standart çiftcam yerine Isıcam Sinerji® kullanılması durumunda yapılan ilave harcama, sağlanan enerji tasarrufu ile 1-2 yılda geri döner. 
Isıcam Konfor ile;
  • Kışın sıcağı içeride tutarak, ısı kayıplarını, tek cama göre %77, Isıcam Klasik®'e göre %50 azaltır, yakıt giderlerinden tasarruf sağlar.
  • Yazın içeri giren güneş ısısını Isıcam Klasik®’e göre %40 azaltır ve soğutma giderlerinden tasarruf sağlar. 
  • Standart çiftcam yerine Isıcam Konfor® kullanılması durumunda yapılan ilave harcama, klima yatırım maliyetinden ve ısıtma-soğutma  enerjisinden sağlanan tasarruf ile 1-2 yılda geri döner.
  • Pencere önlerinde kışın soğuk, yazın sıcak bölge olgusunu azaltır.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder