bel / kalça oranı ne olmalı

Hep kilomuza dikkat ederiz. Düştü mü düşmedi mi diye hergün ölçülürüz dikkat ediyorsak. VKİ (BMI), yada vücut yağ kütlesi de önemli göstergelerdir. Hatta bunlar kilodan daha fazla şey söylerler fit mi yağlı mı olduğunuz konusunda. Bir de bel/kalça oranı var ki bu oranın kalp krizi riskiyle korelasyon içinde olduğu söyleniyor. Bu yazı da bel/kalça ölçüsünün oranlanmasının nasıl yorumlanması gerektiğini anlattım. Siz de bir ölçün derim.

BEL/KALÇA ORANI
     Bel ölçüsü beli çevreleyen en dar ölçümdür. Kalça ölçüsü ise poponun en geniş olduğu yerden ölçülür. Buna göre;
  • Bayanlarda bu oran <0.7, erkeklerde ise <0.9 olduğunda kişinin çekici ve doğurgan olduğu,
  • Bayanlarda bu oran >0.8, erkeklerde ise >0.95 olduğunda kişinin sağlıksız olduğu söylenebilir. 

Şu hep göğüs-bel-kalça ölçüsü tanımı vardır bildiğimiz, daha doğrusu 90-60-90 diye çok duyarız da özellikle biz erkekler sanırım alışverişi de çok sevmediğimiz için bilmeyiz bel ölçüsü nerden alınır, kalça ölçüsü nereden alınır.. Çok mu önemli peki? Evet, önemliymiş. Hatta bazen bel ölçüsü kilodan daha çok bilgi verebilirmiş sağlığımız yada hastalık riskimiz konusunda.. Üstelik kilo veremediğimiz dönemde rejime ve spora devam ettiğimizde bel ölçümüz düşermiş ve bu yağ oranımızın da düştüğü anlamına gelirmiş özellikle biz erkeklerde.. O sebeple bel ölçümüzü de bilmemiz gerekir diyorum.

Göğüs (bust), bel (waist), kalça (hip) ölçme (measurement) olarak youtube'da arandığında nasıl ölçüm alınacağını çok güzel anlatan videolar mevcut. Bel ölçüsü alırken kaburgalarınızın (rib) en alt noktası ile kalça kemiğinizin (hip) en üst noktasının arasından ölçün. Yaklaşık göbek deliğine tekabül edecektir. Belimizin en dar yerine de tekabül ettiği söylenebilir. Kalça ölçüsü ise poponun tepe yaptığı hizada yine yere paralel alınır.

Erkeklerde bel ölçüsü 94cm'i geçmemeli, 102cm üstü büyük risk.
bel/kalça oranı da 0.85 ile 0.95 arasında olmalı erkeklerde.

Kadınlarda bel ölçüsü 80cm'i geçmemeli, 88cm üstü büyük risk
Kadınlarda ise bel/kalça oranı 0.67 ile 0.80 arasında olmalı

Erkekler kilodan bağımsız olarak beli kalçalarının %70'i ya da civarı büyüklüğünde olan kadınları çekici buluyorlar. :)

Ayrıca bbc'nin sayfasındaki şuna da bakmanızı öneririm bel/kalça oranından yola çıkıyorlar;
http://www.bbc.co.uk/health/tools/hip_to_waist/hip_to_waist.shtml

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder