Bisiklet

     30 yaşımdan sonra bisiklet sevdam depreşti;

     İlk bisikletim ortaokul 1. sınıfta alınan, markası Oyama olan, herkesin dalga geçtiği bir dağ bisikletiydi. 2. bisikletime 14 yaşımda sahip oldum. Modeli Bianchi Thomisus'tu. 10 yaşımda birilerinde gördüğümde "ohaaaa, şuna bak" dediğim, selesinde elimi gezdirip "vay canına, kaymak gibi" dediğim türde bir bisikletti. Lise yıllarımda o bisikletle neredeyse her gün Moda - Fenerbahçe yada Moda - Kartal gibi mesafelerde turlardım ve çok keyif alırdım. Geçen sene Moda'daki evi satarken taşımaya üşenip bisikletimi de o evde bırakmıştım. Senelerce kullanılmadığı için (ben Ankara'dayken  = 7 sene) paslanmıştı da kısmen, o yüzden acımadım kaderine terk ederken..

     Şimdi Bukla Tur'dan rehber arkadaşımız Mikail'in facebook'ta bir paylaşımı sayesinde http://www.avrasyabisikletgezisi.com/ 'dan haberim oldu. Köprüyü bisikletle geçmek bisiklete tekrardan başlamak için iyi bir sebep olabilir  dedim ve bisiklet almaya karar verip tura kaydoldum. Geçen sene olsa bunu yapamazdım çünkü 40 kilo fazlamla o seleye oturduğumda, ki artık seleleri de ufak yapıyorlar, artık siz düşünün..

     Koray bana Kron marka bir bisiklet tavsiye ediyor. Fiyatı 500 TL civarı.. Mikail ise ucuz alma diyor ve Trek marka bisikletleri öneriyor. Param olmadığı için Trek alamayacağım. Araştırıyorum..

     Eskiden çelik kadrolu bisikletler vardı. Bunlar çok ağırdı. Artık çok ucuz bisikletler haricinde alüminyum alaşımlar kullanılıyor. Fiyat daha da arttığında alüminyumdan başka materyaller de kullanılabiliyor ancak benim baktığım fiyat aralığında hatta yerli marka baktığınızda 400 TL civarında bile alüminyum kadrolu bisiklet bulabilmek mümkün.

     Viteslere gelince en bilinen vites üreticisi shimano'nun bir çok modeli var. Modeline göre fiyatlar artıyor. Shimano Altus en dandiği, Acera daha iyi, Alivio ondan da iyi.. Alivio'nun üstünde de modeller var ama artık iyice pahalı olmaya başlıyor.

     Fren diyince de bildiğimiz eski tip V frenler en ucuzları. Onun bir iyisi mekanik frenler. Onun da bir kademe iyisi hidrolik frenler oluyor. Emektar V frenler her zaman yeterli gelmişti bana. Ama yeniye olan ilgimden dolayı hidrolik fren almadan yapamadım.

     Neticede Kron XC 750 HD modeline karar verdim. Demin resimlerini çektim site girişinde, bunları da sizinle paylaşayım. Haftaya bisiklet gezisine gitmeden önce biraz kullanıp alışsam iyi olacak. Niyetim bundan sonra bu aracı hayatıma sokmak ve sık sık kullanmak. Darısı sizin de başınıza :)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder