en iyi kedi kumu hangisi

Hayatımda ilk kez evde kedi bakan biri olarak ben evcil hayvan olaylarına zaten oldukça uzağım. Bu nedenle ilk etapta Eros'un annesinin annesi sevgili Öykü Başar'dan bu konuda tavsiye aldık. Gerçi ben rahat durmadım kedisi olan ablamı, arkadaşlarımı falan da aradım ama ne de olsa alışkın olduğu şeyden kopartmayalım diyerek başlangıçta Öykü'nün dediğini yaptık ve Silica denen ve özelliği sıvıyı emerek içinde hapsetmek ve bu nedenle de iddiası kokusuz kalmak ve kolay temizlenmek olan bir kedi kumu aldık. Silikon özelliği var ve kendi ağırlığının bilmem kaç katı sıvı alabilir bu şeyler diye de yazıyor heryerde. Evet doğru alıyor gerçekten de. Fakat sorun şu ki kolay temizlenme kısmı tam bir yalan.

Neden Silikon Kumlar Temizlenemiyor


Silikon kumlar sıvıyı hapsederek içinde saklıyor ancak bu o granüllerin büyüklüğünü değiştirmiyor. Granüller aşağıdaki resimdeki görünümde. Sıvıyı hapseden granül genişlemiyor, ıslanınca silikon granüllerin sadece renkleri değişiyor ve kedi tuvaletlerini temizlemeye yarayan delikli kürekler bu temizlik meselesinde hiçbir işe yaramıyor. Çünkü o deliklerden geçen tüm parçalar ıslak ve pis olarak tekrar tuvaletin içinde kalıyor. Çaresi ise mümkün olduğunca renkli taneleri temizlemek ama ne yazık ki tümden bir temizlik imkansız tabi ki.
E peki ne yapıyorsunuz, sıklıkla tüm tuvaleti temizleyerek yeniliyorsunuz. Bu tabi ki maliyetli. Maliyetinden daha fazla canımı sıkan şey ise tam temizlenemeyen tuvalette bir süre sonra üremeye müsait bakteriler.

Hijyen konusu


Hem Eros'un sağlığı açısından hem de kapalı ortamda bizim açımızdan hiç de güzel birşey değildi bu bakteriler meselesi ve araştırıp, sorup soruşturup Bentonit adı verilen bir doğal malzemeden yapılan kedi kumlarına ulaştım. Piyasada pek çok firma var bunların satışını yapan. Ancak ben öncelikle Eczacıbaşı'nın Pisipisi markalı kumundan az bir miktar alarak denemeye karar verdim. Denemeye diyorum çünkü bir yandan da korkuyordum paşanın hoşuna gitmezse, kullanmak istemezse diye.Bir pet shoptan alıp eve geldim malzemeyi ve hemen eski kumu kaldırıp ki bana artık neredeyse amonyak kokuyordu o kum durduğu yerde, yenisini koydum tuvaletine. Ama eskisini de atmadım bakalım ne yapacak diye. Bizimki hemen geldi bir eşeledi, baktı ve anında hem çişini hem de kakasını yaptı bu yeni kuma. Eros onaylamıştı :)

Topaklaşan kum


Ee ne var bunda dediğinizi duyar gibiyim, veya niye değiştirdin ki, bunun özelliği nedir dediğinizi...

Bunun özelliği ıslanan kumun topaklaşması. Yani bu ne demek? Kum ıslanınca topaklaşıyor ve kürekten tekrar temiz kumların arasına düşmeyerek süper bir temizlik sağlıyor bize. Geride kalan kum temiz oluyor, kokmuyor, doğal bir malzeme olduğu için ve pis kalmadığı için bakteri üremesi zor hale geliyor ki işte aradığım şey de tam olarak bu :)Hepsiburada'dan aldığım Akkum marka kumlarımız da 40 kg olarak bugün sabah geldi. Eczacıbaşı biraz daha pahalı olduğu için bu markayı tercih ettim. İkisi arasındaki fark Akkum'un tanelerinin biraz daha küçük olması. Şimdilik bunun tek mahsuru, patiler arasında kalma olasılığı gibi, gerçi her tuvalette dedektif gibi peşinde olduğum için o patiler temizlenmeden dışarı çıkması mümkün değil ama yine de şimdilik gözlemim bu. Bu kumu koyar koymaz da gelip kocaman bir çiş yaptı Eros Bey, sanki her seferinde ne kadar memnun olduğunu göstermek ister gibi :)

Kedi dediğiniz şey bence köpeğe göre bin kat daha kolay bir hayvan. Neden derseniz, daha bir büyümüş de küçülmüş, görmüş geçirmiş gibi bir yaratık kedi :) Her ne kadar ben tüm geceyi aman çişini kakasını yapmadı diyerek uyanık geçirdiysem de sabah direkt gidip tuvaletine çişini yapıverdi ufaklık ilk geldiğinde. Akıllı bıdık dedim hemen masmavi gözlerine bir kez daha aşık olarak :)

İyi ki de bize gelmişsin Eros, sayende bir konuda daha genel kültür sahibi olmuş olduk, konu biraz kötü - tuvalet falan şeklinde - ama olsun. Bilgi bilgidir ve paylaşılması güzeldir :)


Sizlerin de konu hakkındaki görüş ve önerilerinizi dinlemeyi isterim, lütfen yorum yazmaktan çekinmeyin.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder