liberal demokrat parti nasil iktidar olur?

kurumları başarıya götüren, birbirlerinden farklı temel 2 dinamikten bahsedebiliriz. bunlardan sadece biri yeterince güçlü olduğunda diğerinin açığını kapayabiliyor.
1- iyi bir liderin, yöneticin olacak
2- iyi bir kurgun yani prensipler, kurallar, kanunlar bütünün olacak
3- bunu saymak bile istemezdim ama maalesef liyakat yerine hemşehricilik, tarikatçılık, her türlü kendi
liberalizmin türkiye'de başarıya ulaşması 1. yolla aolmayacak, olamaz, olmamalı ve yine diyorum zaten olamaz. sebepleri:
1- liberalizm zaten ilkini değil ikincisini yücelten bir felsefe
2- türkiye'de etnik ve dini kökene dayanmayan bir partinin de oy alması imkansız. türkiye'de laikim, solcuyum diyen partinin çekirdek oylarını mezhepçi oylar oluşturuyor, yine kendini sosyalist, özgürlükçü olarak tanımlayan bir diğer parti hdp oylarının çekirdeğini faşist, milliyetçi oylar oluşturuyor.
o yüzden ldp'ye 3 kere oy vermiş 36 yaşında ve kendini liberal olarak tanımlayan bir vatandaş olarak benim partiye, eski başkan cem toker'e zamanında şöyle bir tavsiyem olmuştu:
lider üzerinden gitmeyelim, kurgu üzerinden gidelim. prensiplerimiz, kurallarımız, kurguladığımız parti yapısı üzerine çalışalım ve sonra bu kurgunun görünmez bir elle kendi kendine büyümesini izleyelim. yani devlet sektörde öncü, güçlü bir firma yaratmak yerine uluslararası rekabet gücü olan özel firmaların doğmasını özendiren kuralları, kanunları, teşvikleri sunsun ve sonra firmalar zaten kendilerinden doğacaktır diyelim. peki parti için somut manada bu söylediklerim ne anlama geliyor. hemen örneklendirelim.
örneğin parti web sitesi diğer partilerin web sitelerinden şöyle ayrılsın. girdiğimizde başkanın resmini göreceğimize kendi resmimizi görelim. facebook yada google ile login olup, kişisel bir site görelim. tüm konular hakkında görüşler bildirelim. bu görüşler arasında onaylı kullanıcıların oylarıyla en beğenilen cevapları seçelim. siteye yazılarımızla, yorumlarımızla katılımı bir puanlama sistemiyle ödüllendirelim. bu ödüllendirmeyle kullanıcılar arasında bölgesel hiyerarşi yaratıp semt, mahalle temsilciliklerinin oluşmasına ve aktif olunmasına özendirelim.
tek başına bu örnek bile türkiye'de hiç denenmemişi denemek olacaktır.
bugün ekşi, facebook, foursquare gibi bir çok internet sitesi hiçbir kullanıcısına para vermeden, onların saatlerce kendi sitelerinde içerik üretmesini özendirebilmektedir. bunu insanların işe yaramak, kendini anlatmak, kendini göstermek için duydukları sonsuz istekten faydalanarak sağlamakta bu siteler. aynı ortam, kurgu bir siyasi partinin sitesinde de sağlanırsa eminim insanlar ilk kez bu kadar geniş katılımla partilerine aidiyet hissedeceklerdir. üstelik bunu devlet yardımlarını bu insanlara akıtmadan da (ki böyle bir imkanı yok ldp'nin) yapabilecektir.
içerik üretmek, oylamalara katılmak, yorum yapmak konusunda insanları teşvik edecek, onlara işe yaradıklarını hissettirecek, sosyal ilişkiler kurmalarını sağlayacak sadece iyi kurgulanmış farklı bir parti web sitesi kimsenin önünü alamayacağı çok geniş katılımlı bir siyasi yapılanmanın öncüsü olabilir. bazen sadece iyi bir fikir, iyi bir kurgu bunu başarabilir bunu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder