sert valiz seçimi: polikarbon mi poliproplen mi?

Valiz aldım bugün internetten. Valiz seçimi de diğer tüm seçimlerim gibi zaman aldı. Öncelikle sert valiz istediğime karar verdim. Sert valizler de oldukça çeşitli. Herşeyden önce valiz fiyatları çok farklı. 200TL'ye de 1000TL'ye de valiz bulmak mümkün. Valiz fiyatlarını karşılaştırmadan önce valizleri neye göre karşılaştıracağımızı da bilmekte fayda var. Sert kapaklı valiz seçiminde şunlara dikkat edebiliriz:

Valiz, sert valis ise; Alüminyum, ABS, EVA, polikarbonat yada poliproplen olabilir.

Alüminyum valizler en eski sert valizlerdendir. Pahalı oldukları için yerine başka alternatifler çıkmıştır.

ABS genelde tek başına kullanılmaz. Tek başına yeterince güçlü değildir. Polikarbonat ile birlikte kullanılabilir. Polikarbonattan ucuz bir materyaldir. Isı ve darbe dayanımı daha iyi olduğu için ABS kullanılıyor valizlerde. Tek başına ABS değilse valiziniz, tercih edilebilir. En uygun fiyatlı sert valizler bu tipteki valizlerdir.

EVA (Ethylene vinyl acetate) yumuşak ve esnektir.O da ABS gibi tek başına kullanılmaz.

Şu an piyasada daha çok aşağıdaki sert valizler bulunur. Yani polikarbonat ve poliproplen:

Polikarbonat, poliproplenden çok az daha ağır olmasına rağmen oldukça dayanıklıdır. Çok esnektir. Dolayısıyla darbe dayanımı çok iyidir. Ancak kolay çizilmesi handikapıdır.  Parlak renkli olanlar polikarbon, mat renkte olanlar poliproplen oluyor diye genelleyebiliriz valizleri. Yine de alırken materyaline bir bakın. Polikarbonat aynı zamanda en pahalı materyal oluyor valizlerde kullanılan materyaller arasında. Size kalmış seçim yapmak.

Poliproplen çok yumuşaktır ancak darbe dayanımı polikarbonat kadar iyi değildir. Polikarbonat kadar çizikleri belli etmez. Zor çizilir. Polikarbonat valizlere göre daha ucuzdur. Ben poliproplen modeli tercih ettim. Renkleri güzeldi. Fiyatları da hesaplı geldi.

GÜNCELLEME: Polikarbon kadar çizikleri kolay belli etmeyeceği, yine polikarbon bavullara göre daha uygun fiyatlı olduğu için poliproplen Esta Rubon valiz tercih ettim. Dayanıklılık açısından polikarbon daha iyi olsa da poliproplen işimi görür diye düşündüm ve 2 senedir 40'dan fazla uçak yolculuğunda beni yolda bırakmadı.

American Tourister denen markayı ilk defa duydum. Meğer Samsonite bu markayı çok önceleri satın almış. Fiyat farklılığı yaratma stratejisi heralde. Samsonite'a göre de epey hesaplı.

Trump Towers'da bulunan Esta Rubon mağazasında beni uyardılar. Valizinize havaalanında bir zarar gelirse havaalanından çıkmadan zabıt tutturmanız gerekiyor. Ardından valizi tamir ettirdiğinizde yada yenisini aldığınızda bunu fatura edebiliyorsunuz. Tek yapmanız gereken havaalanından çıkmadan önce valizinizin zarar gördüğünün zabtını tutturmanız.

İyi alışverişler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder