Sigarayı Bırak


sigarayı bırak
     Sigarayı bırakmayı düşünüyorsanız, hatta henüz düşünmüyorsanız bile senelerce günde 2 paket sigara içerken sigarayı kolayca bırakabilmiş bu abinizin / kardeşinizin tavsiyesi işinize yarayabilir hatta sigarayı sizin de bırakmanızı sağlayabilir. Doğrusu buna vesile olabilirsem ne mutlu bana.

Önereceğim yol (ilaç) Pfizer'in ürettiği ve ne yaptığını çok iyi bilen bir ilaç. Placebo etkisi gibi bir şey değil yani bahsettiğim. Beyninizde doğru noktalara ulaşıp işini görüyor bu ilaç.
     Sigarayı bırakmak istiyorsanız ve bırakmak için yardıma ihtiyacınız olduğunu kabul ediyorsanız lütfen ilerideki paragrafları dikkatlice okuyunuz. Amacım bu tecrübemden sizleri haberdar ederek hayatınızın en önemli kararını almanızda yardımcı olmak.

     Champix, Pfizer'in sigarayı bıraktırmak amacıyla geliştirdiği bir ilaç. Bana göre dünyada sigarayı bıraktırmak için geliştirilen tek ciddi ürün. Diğer ürünler bildiğiniz anti depresanlar, yada hiç bir işe yaramayan reklam balonları.. Champix gibi ne yaptığını bilen, beyinde sigara içmeyle ilgili değişiklikler yapan başka bir ilaç daha yok. Mekanizma şöyle işliyor: Champix, beyninizdeki sigaradan zevk almanızı sağlayan çarka çomak sokuyor. Nikotin normalde beyni uyarır ve sigara içince bir süre zevk alırsınız. Champix, beyninizde normalde nikotinin yapıştığı noktalara yapışıp nikotinin yapışmasını ve onun aracılığı ile zevk almanızı engelliyor. Böylece champix kullanırken nikotin aldığınızda beyinde zevk veren sinyaller oluşmuyor. Bunun yerine Champix beyinde nikotinin yapışacağı yerlere yapıştığında size teselli ikramiyesi olarak o zevkin biraz daha azını kendi veriyor. Bütün hikaye bu.

     Champix'in başlangıç paketi 1 aylık ve yandaki resimde görüldüğü üzere ilk 3 gün için tek hap kullanılıyor. Resimde mavi sütunda ilk 3 günün gündüz hapları olduğunu sonraki günler için ise gündüz ve gece haplarının mevcut olduğunu görüyorsunuz. Resimde sağdaki yeşil sütun ise 2. hafta haplarını içeriyor. Diğer 2 haftayı kapsayan paket ise resimde kapalı olarak ilk paketin üstünde görünüyor. Bu 2 paket yani toplamda 1 ay kullanacağınız paketin adı başlangıç paketi.  Sonraki 2 ay ise 2 adet devam paketi kullanacaksınız. Paketler birer aylık kullanım için ve her paket 160 TL civarında (2011 yılı). 3 ayın sonunda sigarayı bırakmış oluyorsunuz. İlk 3 gün tek hap sonraki günler çift hap (sabah ve akşam) alınıyor. Ben 1 aylık kullanımdan sonra diğer paketleri almadım ve 30 günde sigarayı bırakmış oldum. Ancak doğru bir tedavinin 3 ay sürdüğü söyleniyor ve tavsiye ediliyor.

     Tedavide 1. gün ilk ilacı alırken diyorsunuz ki kendinize; Ben 10. gün sigara içmeyi bırakacağım. (ilaca başladığınız gün 8. -12. günler arasında bir gün belirliyorsunuz sigarayı bırakmak için) Bundan sonra yapmanız gereken hapları kesinlikle tok karnına ve düzenli olarak alıp 10. güne kadar sigarayı yine hiç azaltmaya çalışmadan içmeniz.. Çünkü haplar zamanla etkisini gösterecek ve örneğin 5. ile 10. gün arasında sigara içseniz bile ekstra bir zevk almadığınızı göreceksiniz.. O sürede sigarayı azaltmaya çalışmayın boşuna. Çünkü içip içtiğinizden zevk almadığınızı görmeniz daha önemli.. İçmemeye çalışıp sigarayı hep iyi hatırlayacağınıza için ve zevk almadığınızı görün, bıraktığınızda da kötü hatırlayın. Sigarayı bıraktığınızda eliniz yine cebinize, çantanıza gidecek bir süre.. Yine aklınıza sigara gelebilecek.. Ancak içmediğiniz için asla kendinizi mutsuz hissetmeyeceksiniz, krize girmeyeceksiniz.. Benim günde 2.5 paket sigara içen bir tiryaki olduğumu ve champix sayesinde bir günde sigaradan kurtulduğumu söylemem belki size bir şey ifade edecektir. Sigarayı bırakın. Yorumlarınızı da lütfen benimle paylaşın.

     Champix'in bendeki etkisine gelince;

     19.07.2011'de iyi bir diyete başladım. 03.10.2011 tarihine kadar 18 kilo vermiştim. O gün hapları kullanmaya başladım. 12. gün yani 14.10.2011'de sigarayı bırakacağımı kutunun üzerine yazdım. 14.10.2011 tarihinde sigarayı bıraktım. 2011'in sonuna geldiğimde toplamda 30kg vermiştim ve halen sigara içmiyordum ve halen daha içmiyorum. Champix'i hepinize tavsiye ederim. Bu sayfayı okuyup hapı kullanmaya başlamadan önce ekşi sözlükteki yorumları da mutlaka son sayfaya kadar okuyun. http://www.eksisozluk.com/show.asp?t=champix

Son olarak aşağıdaki videoyu izleyip Champix'in çalışma mekanizması hakkında teknik bilgi alabilirsiniz.

 

GÜNCELLEME:     14.10.2011 Cuma günü, sigarasız ilk günüm olmak üzere şu ana kadar yani 30.11.2012'ye kadar hiç sigara içmedim ve böyle de devam edecek gibi.

GÜNCELLEME:       2013 senesinin ortalarında tekrar sigara içmeye başladım. 05.07.2015 tarihinde Champix kullanıp sigarayı tekrar bıraktım. Şöyle söyleyim, 2 sene sigara içmedikten sonra sigaraya başlamak hiç içmeyen biri olup başlamakla aynı şey. Yani geçmişe bir özlemden çok yeniden hadi bir tane içeyim diyip başlamak... Yine çok yoğun içtim o süreçte. Günde 2 paket içiyordum. Champix tekrar aynı etkiyi yaratır mı diye şüpheliydim ama kesinlikle yine çok rahat bıraktım. Aldığım ders şu: Ne olursa olsun bir daha asla ağzıma 1 tane de olsa sigara atmamalıyım. Bu çok önemli. Asla 1 kereden ne çıkar diyip ağza o sigara götürülmemeli. Bir anlık bir arzunun bütün hayat kalitesine etki edeceğini bile bile bunu insan kendine yapmamalı. Şu an tekrar bıraktığım için çok mutluyum.

Sigara ve zararları demişken size sigara için yapılmış en güzel şarkıyla veda etmek istiyorum :)

Princess Chelsea - The Cigarette Duet


8 yorum:

Oya Can dedi ki...

Champix’i Oğuz’un önerisi ile aslında biraz da zorla incelemeye başladım. Uzun bir süredir sigarayı bırakmak istiyordum. Ama bırakabileceğimi hiç düşünmüyordum.
Sigarayı bırakmak isteme sebebim ise gerçekten kendi irademin yerine geçmiş olduğunu düşünmemdi. Pek çok zararının içinde beni en çok, sigaranın yerime karar vermesi sinirlendiriyordu. Şöyle açıklayayım; bir gün proje çizerken, tasarımla ilgili bir karar verirken elimin sigaraya gittiğini ve o olmadan tasarım yapamadığımı fark ettim. Çok sinirlendim. Projeyi sigara değil ben çiziyordum. Ama o olmadan karar veremiyordum. Beni mesleki anlamda bu çok etkilemişti ve bu durumu ilk kez fark etmeme sebep olmuştu. Ama tabii aslında hayatımın pek çok başka alanlarında da onun benim yerime karar verdiğini daha net görmeye başladım.
Güzel bir yemek yiyeceğim mesela dışarıda arkadaşlarımla; nereye oturacağıma, ne yiyip üzerine ne içeceğime filan hep sigaraya göre karar verdiğimi fark ettim. Ya da Anakara’da hava çok soğuk; çalışmama ara verip, güzel sıcak bir çay ya da kahve içeceğim keyif ile ama bunu da balkonda yapmalıyım çünkü sigara içmek zorundayım. Bunun gibi pek çok şeyin sebebinin aslında sigara olduğunu fark etmeye başladım böylece.
Bunları fark etmemle Champix’i Oğuz’un tavsiye etmesi denk mi düştü, yoksa secretçıların dediği gibi bunu ben beynimle mi çağırdım bilmiyorum.
Bildiğim şu ki Haziran 2011’de burada biraz daha pahalı olduğu için Türkiye’den getirterek Champix’i aldım. Ama bu arada yukarıda bahsettiğim süreç devam etti. Champix’i aldım almıştım ama kullanmaya başlamadım, sigaranın beni yerime karar vermesini izlemeye ve ona sinir olmaya devam ettim ve tabi deli gibi içmeye de :)
Bir süre de aslında karar vermiş olup uygun zamanı beklemek ile geçti. Belli bir zaman da ,iş yoğunluğum, şantiyeler vs derken tamamen rahat hissedeceğim bir zamanda bunu yapmak istediğim için geçti.
Ve 18 Kasım 2011’de Champix kullanmaya başladım.
Şunu da belirteyim ki bu süreçte hep Champix ile ilgili bir şeyler okumaya devam ettim. Ekşi Sözlük’te insanların tuttukları günlükler çok eğlenceliydi, herkese tavsiye ederim. Bırakabilen de var içlerinde bırakamayan da ama insanların tecrübelerini okumak güzel.
18 Kasın 2011’de kullanmaya başladım ve sigarayı bırakma günü olarak tabii ki en son gün olan 14. günü seçti. O süreçte tavsiyelerin de ışığında normal şekilde sigara içmeye devam ettim. Ve hep bir şey olmasının bekledim aslında. Sigara içerken midemin bulanması, bir sabah kalktığımda artık canımın sigara istememesi ya da en azından bu istekte azalma olması gibi :)

Ama bunların hiçbiri olmadı. Champix böyle bir ilaç değil. Zaten sanırım böyle bir ilaç da yoktur. Sigarayı siz bırakıyorsunuz ve bu ilaç size destek oluyor konu bu. Bunu böyle algılamazsa insan sanırım bırakmakta zorlanabilir. Önce ilacın mantığını anlamak gerekli.

Kendime dönersek 14. gün sabah kalkacak kahvaltı yapacak ve üzerine bir kahve ile son sigaramı içerek sigarayı bırakacaktım. Aslında o günün Pazar olması sebebi ile o günü seçtiğime pişman da olmuştum ama yapacak bir şey yoktu. Değiştirmek istemiyordum. O günkü planıma uydum sayılır bir farkla; kahvaltıdan sonra bir sigara içtim kahve ile ancak bahçede içmiştim. Eve girdim bir şey anlamadım ben bundan diyerek evin içinde bir tane daha içtim. Sonra eğer sigarayı bırakacaksam bunun bir sonunun olmadığını fark ettim. Ve o sigara ile sigarayı bıraktım. Elimde bir yarıma yakın bir de hiç açılmamış paket vardı. Onları dolabın üst rafına koydum ama içine koymadım görebileceğim bir yerdelerdi. Küllüklerimi yıkadım kaldırdım. O günün çok kolay geçtiğini söyleyemem. Ama çok zor da geçmedi. Sadece akşam yemeğinden sonrasında zorlandım bir hayli. Gün içinde de kendimi oyaladım, evde dolapları yerleştirdim, temizlik yaptım, buzdolabında olan malzemelerle yapabileceğim ne varsa yaptım :) Akşam yemeğinden sonra da devam ettim kendimi oyalamaya.

Oya Can dedi ki...

Mevzu şu ki; gün içinde ilk zamanlar belki 3-5 kez insanın canı şiddetli bir şekilde sigara içmek istiyor. Bu süreci Champix ile normalden çok daha hafif atlatıyorsunuz. Yarım saat en fazla 1 saat sürede geçiyor. Sonrasında çok azalıyor bu ve hatta sonrasında haftada bire düşüyor ve isteme süresi de 1-2 dkya düşüyor. Ve hatta son zamanlarda benim hiç aklıma gelmiyor.
11 Martta sigarayı bırakalı 4 ay oldu. Artık gün filan saymıyorum. Sigara içmek keyifli bir şey evet ama o sizin keyfinizi de kendinizi de ele geçiriyor. Ve sigara içmeden tattığınız keyifler de çok güzel. Mesela gerçekten derin derin nefes almak ya da pek çok şeyin tadının aslında nasıl olduğunu gerçekten anlamak. Ya da dışarıya yemeğe gittiğinizde arada bir dışarı çıkıp sigara içmek zorunda olmamak. Ya da istediğiniz yere oturabilmek vs vs.
Bir de ben kahve ve çayda kendimi hiç kısıtlamadım sigarayı bıraktım diye. Sigarayı hatırlatmasın diye kahve içmez insanlar mesela ben aksine daha çok tadını aldım kahvenin sigarayı bırakınca. Daha güzel geldi tadı kahvenin de çayın da.
Bir de şu anda anladığım ve çok üzüldüğüm bir durum da sigaranın kokusu 
Sigarayı yeni bıraktığım günlerde bir arkadaşım yeni sigara içmişti dışarıda ve arabaya bindi ve o anki koku çok kötüydü. Ve bu kokunun bir bayandan gelmesi daha kötüydü. Ve o an eskiden ben de böyle mi kokuyordum dedim. Evet öyle kokuyordum. Bunu düşündüğüm an feci bir şekilde midem bulandı. Bu kadar hassas olduğum, parfümlere dünyanın parasını verdiğim bir konu bu benim ama sigara içerken öyle kokuyordum işte. Bu iğrenç bir şey. Sigara içenler için çok üzgünüm ama gerçekten iğrenç.
Sigara içmiyorum ve bir tane içersem eskiye dönebilirim. Sigara içmek keyifli olabilir ama sigara içmeden yaşamak çok daha keyifli. Bu bilinç ile sigara içmemeyi tercih ediyorum ben. (özellikle de kokuyu düşününce  )
Sigarayı bırakmanın tek kötü yanı; aldığım kilolar oldu. Sigarayı bıraktıktan sonra annemin de bir süre yanıma tatile gelmesi ve güzel yemekleri sebebi ile 12 kilo aldım 3 ayda belki biraz daha fazla olabilir. Bu işin kötü yanı evet. Ama son bir aydır düzenli-dikkatli beslenme ve spor ile aldığım kiloları vermeye başladım. Şu an 4 kilo verdim. Aslında 5 ya da 6 ama kendimi bırakmamak için 4 olduğuna inandırıyorum kendimi.
Son olarak ilacın pek çok yerde bahsedilen yan etkilerine gelelim. Ben ilacı 3 ay boyunca kullandım. Artık canım hiç sigara istemediği son ayda bile riske atmak istemedim ve ilacı bırakmadım. Aslında ben ilacın pek bir ayan etkisini görmedim. Ne HD rüyalar ne de sinirlilik ya da sakinlik hali. Bilmiyorum sinirli oldu isem de onu etrafımdakilere sormak gerekir. Mide bulantım da uzun süre olmadı. Sadece son bir ayda mide bulantım oldu ilacı aldığım bazı zamanlarda özellikle sabahları. O da çok abartılacak bir durum değildi.
İşin özü sigarayı bırakmak çok güzel. Herkese tavsiye ediyorum. En güzel kısmı da komik belki ama insanda “ben sigarayı bırakmış insanım her şeyi başarabilirim” duygusu oluşuyor. Ya da ben gözümde çok büyüttüm o yüzden öyle oldu ama iyi oldu.
Bu arada Champix’in sitesinde günlük gibi size mail ile belli tüyoların verildiği bir program var. İnsanın kendini gaza getirmesi açısından çok faydalı tavsiye ederim.
Eğer sigarayı bırakma istiyorsa insan Champix ile bırakmamak mümkün değil. Ama tabi ki ilacı anlamak gerekli.

Oğuz Erol dedi ki...

teşekkürler

Oya Can dedi ki...

şu anda tam olarak 13 kilo verdim ve hala hiç sigara içmedim

Oğuz Erol dedi ki...

süpersin :)

Sedat Gül dedi ki...

sigarayı hiç içmediğim için bu duyguyu bilemiyorum ama güzel birşey değildir duman içmek ne kadar keyfli olabilir ki :)))

Oğuzhan Yaşar dedi ki...

Ben çok uğraştım sigarayı bırakmak için ,terapilere girdim , insanlara sözler verdim . Kısacası 4-5 defa denedim ve aslında sigarayı bırakamadığım zamanlarda da sigaradan nefret ederek içmeye devam ettim . Sigara içmekten utandım ve bir MADDEnin bağımlısı olma fikri beni çok sinirlendirdi.
Ama kendimi 1 hafta alıştırma sürecinden sonra 8 ocak 2013'te sigarayı bıraktım.İlk gün evde tektim ve zor geçti . Şimdi 10.gündeyim ve sigarayı bıraktım diyebiliyorum.İnanın bu duygu insana büyük bir özgüven veriyor.Yukarıdaki yorumlarda yazan bir arkadaşın dediği gibi "En güzel kısmı da komik belki ama insanda “ben sigarayı bırakmış insanım her şeyi başarabilirim” duygusu oluşuyor."

Oğuz Han Erol dedi ki...

şu an durum nasıl? :)

Yorum Gönder