stuttgart tax free alışveriş ve vergi iadesi alma rehberi

İlk kez bir yurtdışı alışverişimde vergi iadesi aldım ve tecrübemi sizle paylaşmak istedim. Özellikle Stuttgart Havaalanındaki gümrükten vergi iadesi almanız için çalışma saatlerini de paylaştım..

Öncelikle alışverişinizi yapmadan önce ürünü satın alacağınız mağazanın tax free formu düzenliyor olmasına dikkat edin. Ürünün ücretini ödeyip satın aldığınızda kasadan sizin için bir tax free formu düzenlemesini isteyin.

Cep telefonları için vergi %19 olsa da size ödenecek vergi iadesi alınan komisyonlarla birlikte bundan az olacak. Samsung Galaxy S7 model telefon için Media Markt Böblingen'de 499Euro verdim ve bunun için 51Euro vergi iadesi aldım.

Vergi iadesi için mağazada doldurulan tax free formu ile birlikte havaalanına gidiyorsunuz. Havaalanında gümrük müdürlüğünü buluyorsunuz. Almanya Stuttgart Havaalanı'nda gümrük ofisi 1. Terminal'de güvenlik arama bölgesinin hemen sağ tarafında yer alıyor. Bazı havaalanlarında gümrük pasaport kontrolden sonra olabiliyor. Stuttgart'da pasaport kontrole girmeden önce gümrük. Gümrük ofisinin çalışma saatleri 04:30 ile 20:00 saatleri arasında. Burada tax free formunuza bir kaşe basılıyor. Bu sırada telefonunuzu yada aldığınız her ne ise ürünü görmek isteyebilirler, yanınızda olsun. Kaşenizi bastırdıktan sonra bu formla birlikte aşağı kattaki Reise Bank ofisine gidiyorsunuz. Orada da paranızı alıyorsunuz. Paranızı nakit isterseniz 3Euro kesiyorlar. Bence nakit isteyin, kredi kartına iadede sorun olduğunu okudum. Stuttgart Havaalanı ReiseBank çalışma saatleri 07:30 - 19:45 arası. Dolayısıyla bu saatler arasında işlemlerinizi yapmanız gerekiyor. Gümrük çalışma saatleri 4:30 - 20:00 arası olmasına rağmen ReiseBank'dan paranızı da almanız gerekeceği için Stuttgart'da tax free alışveriş için havaalanında 07:30 - 19:30 saatleri arasında olmanız gerekmekte.

Burada yazan bilgiler ileride değişebilir. Bu değişikliklerden beni haberdar ederseniz sevinirim. Tax free alışverişle ilgili siz de tecrübelerinizi yazabilirsiniz. İyi alışverişler...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder