yağ yakım için nabız aralığı ne olmalı

Cardio çalışması yağ yakımını sağlayan çalışmalardır. Neler cardio çalışması olarak adlandırılır dersek nabzımızın belli bir seviyenin üzerinde tutulduğu ve en az bu seviyenin 25 dakika korunduğu çalışmalar cardio olarak adlandırılabilir. Hafif koşu, hızlı yürüyüş, bisiklet, kürek gibi aynı tempoda uzun süre nabzımızın bir seviyede tutulduğu çalışmalar cardio çalışmalarıdır. Bu çalışmalarda nabzımızın hangi aralıkta seyretmesi gerektiğine aşağıda yer verdim.

Maximum Heart Rate (Maksimum Nabız) = 206.9 - (0.67 x YAŞINIZ)
http://www.freedieting.com/tools/target_heart_rate.htm
Yağ yakımı için ideal olan maksimum nabzınızın %60 ile %70i arasında bir nabzı koruyarak 40-70 dakika arası spor yapmanızdır.  Maksimum nabzınızın %60-%70i arasında yapılan çalışmalar yağ yakım aralığındaki çalışmalardır ve enerjinizin %85'i yağlardan karşılanır.

Maksimum nabzınızın %70 ile %80i arasındaki aralıkta cardio çalıştığınızda ise kullandığınız enerjinin ancak yarısı yağlardan karşılanacaktır ki bu aralığa aerobic aralık denir ve dayanıklılığa yönelik bir çalışmadır. Kalbinizin kuvvetini arttırır.

http://www.exercise.com/tools/target-heart-rate-calculator  bu hesap makinesinde ise cinsiyetinizi, yaşınızı ve oturduğunuz durumdaki (dinlenmiş) kalp atış hızınızı girdiğiniz takdirde size yağ yakmanız için uygun olan kalp atım aralığını verecektir.

Kilo vermek için cardio çalışmalarının yanında mutlaka ağırlık çalışmalarına da yer vermeliyiz. Bunu unutmayalım.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder